Програмиране

Като блог, създаден с цел да се споделят знания и да се продължава добрата практика знанията и уменията да могат да се придобиват лесно от всяка точка на света, тук е мястото да допринеса с някои линкове към книги, видеа, форуми, други блогове и т.н., които лично на мен са ми били страшно полезни през краткото време, в което се занимавам с програмиране. Всеки от нас в началото се чуди откъде да започне, затова ще си позволя да дам някои съвети на база на това, което вече съм преживяла, макар и то да е кратко.
Тези, които искат тепърва да започнат с програмирането (а и тези, които вече има познания), бих насочила към мястото, откъдето и аз тръгнах:

Академия на Телерик

Курсовете са безплатни, започва се от нулата и са подходящи за хора на всякаква възраст и с всякакъв опит (може и без). За да успеете в нея се пригответе, че ще отделяте много време в писане на код, много нерви за всяка програма, но ще откриете нови приятели, ще се научите да пишете качествено и ще бъдете желан кадър във водещи IT фирми. Обучението трае около година-година и половина и курсистите полагат серия от изпити. (Учебен план)

За да разберете още за кандидатстването, последвайте линка:


Ако прецените, че нямате достатъчно свободно време, което да отделяте в посещение на лекции, упражнения, workshop-ове и т.н., можете да запишете всеки един от курсовете в академията онлайн, да гледате всичко записано в съответния канал в YouTube, да четете безплатно книгата "Въведение в програмирането със C#", която е обобщен учебник по програмиране, развиващ логическото и аналитично мислене, даващ знания за структури от данни, алгоритми, компютърни архитектури, операционни системи, бази данни, уеб технологии и т.н. Всички материали от отминалите курсове се пазят в архив. 

За всякакви въпроси относно академията и курсовете, потърсете информация във форума.

Подобно курсове отскоро организират и Imperia Online. Обученията са в рамките на 4-5 месеца и  в областта на PHP/MySQL, Java/Android, и тук не се изискват предварителен опит и квалификация. Повече информация:


Наскоро прочетох, че и MentorMate имат свои собствени бучения по iOS. Курсовете изискват познания по обектно-ориентирано програмиране, бази данни, алгоритми и английски език. Предвидени са много тестове, домашни и проекти. Следващият курс започва в началото на ноември и ще продължи три месеца. Повече информация, учебен план и форма за кандидатстване можете да намерите тук:



Още един линк - към форум, в който в 90% от случаите можете да намерите дискутиран и решен вашия проблем, понякога по няколко начина:



Ако някой, който се учи да пише на C#, не е попаднал още на Dot Net Perls, крайно време е да включи и него в отметките си. Има много добри обяснения, написани достъпно, с много примери, а даже и картинки!



"За тези, които пишат код" има още един сайт, в който освен статии имат и отговори на често задавани въпроси, отедлни дискусии, а и собствено community. Code Project сигурно е познат на повечето от вас, но тези, които не са го срещали, могат да бъдат спокойни, че вече имат още един сигурен източник на информация и помощ.


За тези, които искат да пишат по-качествен код, препоръчвам да си изтеглят StyleCop - приложение за C#, което анализира кода и прави препоръки относно именуване, подреждане, изглед и др. В следствие на използването му, кодът става по-четим и по-добре структуриран. Warning-ите му могат да се настройват и от потребителя (в случая програмист :р)



Последна промяна: 30 юли 2013г.

Няма коментари:

Публикуване на коментар